HomePro ŽenyJe první dítě opravdu nejchytřejší? Proč jsou podle vědy právě prvorozené děti...

Je první dítě opravdu nejchytřejší? Proč jsou podle vědy právě prvorozené děti chytřejší, než jejich sourozenci

-

Prvorozené děti jsou speciální – v dobrém i horším významu. U prvního dítěte jsme totiž nezkušení a můžeme dělat i chyby v péči i ve výchově. Na druhé straně věda ukazuje, že prvorozenému dítěti věnujeme více než jeho vrstevníkům – nakonec máme i více času.
Zajímavé výsledky přinesly dvě studie, které zkoumaly, jak pořadí narození ovlivňuje úspěch dítěte, když vyroste. První z nich potvrdila, že prvorozené děti jsou skutečně úspěšnější než jejich mladší sourozenci.

Druhá studie zašla ještě o kus dál – sledovala úspěch i podle pohlaví dítěte. Závěr? Z úspěchu a moudrosti se nejvíc těší prvorozené dívky.

Samozřejmě, i když jsou tato fakta vědecky podložena, neznamená to, že musí stoprocentně platit i ve vaší rodině. Z jakých hledisek a důvodů jsou prvorozené děti úspěšnější než jejich sourozenci?

Zdroj: pexels.com

Prvorozené děti mají lepší výsledky ve škole
Podle první z uvedených studií, prvorozené děti vynikají ve škole výrazněji než jejich mladší sourozenci. Proč tomu tak je? Co přesně vytváří tento rozdíl?

Vyplývá to ze skutečnosti, jak se rodiče chovají k prvorozeným dětem. Při prvním dítěti máte více času i financí, které investujeme do zkušeností, rozvoje a vzdělání dítěte. Naopak čím více dětí máme, tím se zkracuje i čas, který jim můžete jednotlivě věnovat.

Nemluvě o financích. Výsledkem je, že školní prospěch mladších sourozenců klesá spolu s pořadím narození.

Další zajímavé zjištění přinesla odpověď rodičů na otázku: jak by reagovali, kdyby jejich mladší žáci přinesli domů špatné známky. Většina z nich přiznala, že by je nepotrestali nebo jen podstatně mírnější, zatímco prvorozené dítě trestali, respektive trestali více.

Největší šanci na úspěch mají prvorozené dívky
Výzkumníci při druhé studie zjistili, že prvorozené dívky jsou nejambicióznější a nejúspěšnější děti v rodinách.

Konkrétně: nejstarší dcery mají o čtyři procenta vyšší pravděpodobnost, že budou pokračovat ve vysokoškolském vzdělávání, než nejstarší synové – druhý nejúspěšnější typ sourozenců. Celkově je nejstarší dítě průměrně o 7 procent ambicióznější než děti narozené později.

Prvorozené dítě má také nevýhody
Podle knihy „The Birth Order Book: Why You Are the Way You Are“ od psychologa Kevina Lemana jsou rozdíly mezi sourozenci podle data narození několik. Co říká tento odborník o prvoředěných?

Přestože vědci z univerzity v Lipsku také poukázali na to, že prvorozené děti mají tendenci mít vyšší IQ než jejich mladší sourozenci, neznamená to, že by se měli nad ostatní vyvyšovat. Kevin Leman tvrdí, že prvorození rádi řídí a jsou hnáni, k tomu, aby byli úspěšní. Ale má to i druhou stránku.

Daň za úspěch
Všechno má svou cenu. Úzkostné poruchy, kompulzivní chování, problémy vycházet s ostatními, patologická neschopnost omluvit se… – to vše jsou také charakteristické znaky typického prvorozeného dítěte.

Z tohoto důvodu potřebuje prvorozené dítě během puberty i v dospělosti více relaxace a klidu. Je důležité, aby si uvědomilo, že nemusí mít vždy ve všem pravdu a nemusí všechno umět nejlépe. Nemusí převzít zodpovědnost za každou situaci a snažit se každého napravit. To přináší jen a jen spoustu škodlivého stresu. Dobrým krokem je prvorozené dítě už od raného věku učit přiznat si, že se mýlilo, když se skutečně spletlo a upřímně se omluvit, je-li k tomu důvod.

Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články