Lékaři a odborníci na výživu se většinou shodují, že neexistuje jednoznačně dobrá nebo jednoznačně špatná strava. Existuje jen nesprávné složení nebo množství potravy a nesprávný způsob stravování. Platí to rovněž pro dospělé i děti.
Podle průzkumů nesnídá přibližně třetina dětí a jedním z důvodů je i to, že je to rodiče nenaučili.
Přestože rád a doporučení, jak jíst zdravěji a lépe, je nepočítaně, mnozí se neumí zbavit špatných návyků a stereotypů, které se i dědí z generace na generaci. Pokud například rodiče nesnídají, asi těžko to budou dělat děti, tvoří-li základ domácího jídelníčku převážně smažená jídla, uzeniny či polotovary a zelenina s ovocem jen výjimečně, děti si na to zvyknou.
Podle průzkumů nesnídá přibližně třetina dětí a jedním z důvodů je i to, že je to rodiče nenaučili a mnozí spoléhají, že snědí svačinu. Dítě však potřebuje pravidelný příjem živin a energie pro dobrý růst, celkový vývoj i posílení obranyschopnosti organizmu. Přibližně tři hodiny po snídani by dítě mělo sníst svačinu, měla by tvořit asi 15 % z denního příjmu energie.
Potřebují také rychlé kalorie
Podle doktorky Jany Hamade z Úřadu veřejného zdravotnictví SR má svačina pro dítě sestávat z celozrnného pečiva, z pomazánky nebo ze sýra, z porce zeleniny a ovoce a neslazeného nápoje. „To vše jsou složky potravy, které dodají organismu optimální množství výživných látek – bílkoviny, tuky, cukry, ale také vitamíny a minerální látky. Z minerálních látek je pro vyvíjející se organismus nejvýznamnější vápník. Jeho zdrojem je zejména mléko, mléčné výrobky, sýry a jogurty, proto je vhodné, aby rodiče dítěti na svačinu dávali i ty, velmi hodnotné jsou probiotické a acidofilní výrobky.“ Připomíná, že dětský organismus potřebuje i tzv. rychlé kalorie, takže úplný zákaz sladkostí není namístě. „Na rozdíl od potřebného příjmu cukru v jídle však pro děti nejsou vhodné slazené nápoje. Je v nich příliš mnoho jednoduchých cukrů, zbytečně zvyšují příjem energie, což vede ke vzniku obezity. Rodiče by proto měli připravit nápoj do školy doma, nejlépe bez cukru, například domácí ovocný nebo bylinkový čaj či citronádu. Naučte dítě na pitný režim, jinak může být dehydrováno a unaveno, denně by mělo vypít litr vody.“
petržel
ČTĚTE VÍCE
Zánět v těle a problém se zažíváním? Seznamte se s bylinou, která bojuje proti různým chorobám
Tipy na svačinu
Pondělí
jeden celozrnný chléb, zeleninová pomazánka, cereální tyčinka, ovocný nebo bylinkový čaj bez cukru
Úterý
grahamový rohlík, dva plátky kvalitní šunky, jablko nakrájené na plátky, citronáda bez cukru
Středa
celozrnný rohlík, jogurt s ovesnými vločkami, nastrouhaná mrkev s jablkem, rozinkami, se strouhaným kokosem a se třemi lžičkami medu, voda s domácím sirupem
Čtvrtek
tortillový wrap s paprikou, rajčatem a se salátem, menší kostka tvrdého sýra, banán, ovocné smoothie
Pátek
tři menší kousky domácího koláče s ovocem, ochucené kefírové mléko, menší miska sušeného ovoce, čistá voda s citrónem
Z obchodu do kuchyně
Při výběru potravin pro děti si kromě lhůty trvanlivosti vždy pečlivě přečtěte jejich složení, vyhýbejte se takovým, které mají na prvním místě uvedené cukry a ztužené tuky. Zdravé jídlo je takové, které je vyrobeno z kvalitních surovin. O tom, co doma jíte, si s dětmi povídejte, dětské chutě se mění s vývojem, strava má odrážet růst dítěte. Pokud má váš potomek potíže se stravou, poraďte se s lékařem, neexperimentujte sami s vegetariánským, veganským či jiným typem stravy.
Co je dobré pro dítě:
Rozmanitá, pestrá strava – ovoce, zelenina, mléčné výrobky, ryby, drůbež, celozrnné pečivo
Přiměřené porce – jejich velikost přizpůsobte věku, růstu, hmotnosti a pohybové aktivitě
Kvalitní zdroje bílkovin – mléčné výrobky, luštěniny, cereálie, drůbeží, rybí maso
Méně soli
Sladkosti jen občas, slazené nápoje jsou nevhodné, nejlepší jsou sacharidy z ovoce, ze zeleniny a z cereálií