Existují zvláštní superpotraviny pro zdravá nebo nemocná játra? Žádné takové, které by byly klíčem k uchování, resp. k návratu jaterního zdraví, neexistují. Jsou však potraviny, u kterých se potvrdily pozitivní účinky na tento nejtěžší orgán v lidském těle.
Pacientům s jaterními chorobami se nejčastěji doporučuje, aby se stravovali podle obecných zásad zdravé výživy, píše se v publikaci vydavatelství Raabe „Dieta při onemocnění jater“. Důležitý je zejména dostatečný příjem zdravé vlákniny, komplexních sacharidů (škrobů) s obsahem vlákniny, kvalitních bílkovin, vitamínů a minerálních látek. Mezi takové potraviny patří celozrnné obiloviny a luštěniny. Strava bohatá na ovoce a zeleninu je základem vyvážené zdravé výživy pro jaterní pacienty.
Potraviny s pozitivním vlivem na játra:
Káva a zelený čaj: Vědecké výzkumy potvrdily, že káva má antioxidační a hepatoprotektivní účinky (ochranné účinky na játra), zpomaluje rozvoj poškození jater a snižuje riziko hepatocelulárního karcinomu (rakoviny jater). Podobně také silný antioxidant zelený čaj.
MUDr. Hrušovský: Ne vždy ten, kdo pije nejvíc, má cirhózu jater
Česnek: Česnek pomáhá snižovat cholesterol, podporuje imunitu a má protibakteriální účinky. Výtažky z česneku přispívají ke snižování tukových zásob u lidí s tukovými játry. Někteří lidé hůře snášejí syrový česnek, který u nich vyvolává pocit tíhy žaludku nebo trávicí problémy. Vařený česnek ale většina lidí snáší bez problémů.
Omega-3 mastné kyseliny: Zdrojem „omegatrojky“ je především rybí tuk (losos, tuňák, sardinky), lněná semena a lněný olej, chia semínka, vlašské ořechy a řepkový olej. Omega-3 mastné kyseliny zlepšují metabolismus cholesterolu, podporují metabolismus tuků v játrech a mají protizánětlivé a protisrážlivé účinky (snižují tendenci k tvorbě krevních sraženin v cévách).
Ořechy, semena rostlin a avokádo: Obsahují zdravé tuky, antioxidanty, vlákninu a vitamíny. Avokádo obsahuje fytonutrienty, které zpomalují procesy poškození jater.
Tofu: Sójová potravina obsahuje málo tuku, mnoho bílkovin, pomáhá snižovat nadhmotnost a je prospěšná při snižování zásob tuku v játrech.
Listová a zelná zelenina: Špenát, ke, růžičková kapusta, brokolice – vhodné ke snižování zásob tuku v játrech.
Celozrnné obiloviny a nízkotučné mléčné výrobky: Celozrnný chléb a těstoviny, naturální rýže, knäckebrot jsou výborným zdrojem rostlinné vlákniny s prebiotickými účinky, dodávají sytost a pomáhají snižovat nadměrnou tělesnou hmotnost. Podobně nízkotučné mléčné výrobky, které mají dostatek kvalitních bílkovin, kyselé fermentované obsahují také prospěšné bakterie a jsou součástí redukční výživy.
Ryby a drůbež: Ryby jsme zmiňovali při tématu „omega-3“, bílé maso z drůbeže má málo tuku a spoustu kvalitních bílkovin.