HomeRady a NávodyAlergická vyrážka na pokožce – co ji mohlo způsobit a jak napomoci...

Alergická vyrážka na pokožce – co ji mohlo způsobit a jak napomoci v léčbě?

-

Ekzém na pokožce se může vyskytnout z mnoha příčin. Může jimi být dehydratovaná kůže, narušená kožní bariéra či kontakt s alergeny nebo chemikáliemi. Existuje mnoho kožních onemocnění, které způsobují nepříjemně svědivé pocity, jedním z nich je kontaktní ekzém.

Co je kontaktní ekzém a jak vzniká

Kontaktní ekzém neboli také kontaktní dermatitida, je zánětlivé onemocnění kůže, v jehož důsledku dochází ke vzniku akutní, subakutní nebo chronické zánětlivé reakce pokožky. Kontaktní ekzém se projevuje zarudnutím, olupováním, suchými místy nebo trhlinkami. Ve výjimečných případech může postižený zaznamenat také svědění kůže po celém těle bez vyrážky.

Kontaktní ekzém vzniká buď kvůli přecitlivělosti pokožky – v tom případě mluvíme o iritačním ekzému, nebo je jeho původ v alergenu, se kterou pokožka přišla do styku – alergický kontaktní ekzém.

Iritační ekzém

V případě, kdy je vyrážka vyvolána přecitlivělostí pokožky, mluvíme o iritačním, nebo také chronickém ekzému. Spolehlivě jej poznáme tak, že při testech na alergii nebude nalezen žádný alergen. Přecitlivělost pokožky je nejčastěji způsobena dlouhodobým narušováním kožní bariéry. Vyrážka na rukou bývá v případě iritačního ekzému velmi častým jevem, protože s dráždivými látkami přicházejí do kontaktu nejčastěji právě ruce.

Alergický kontaktní ekzém

Trochu jiný původ má alergický kontaktní ekzém, který se projeví v případě, kdy je naše pokožka vystavena látce, na kterou je alergická. Lépe bude samozřejmě potvrzen po podstoupení testů na alergii, které nám spolehlivě odhalí daný alergen, kterému je vhodné vyhýbat se. Nejčastějšími alergeny jsou soli niklu a jiných kovů, které jsou přítomny ve špercích a bižuterii, dále parfémy, desinfekce a mnoho dalšího.

Léčba kontaktního ekzému

Při léčbě jakéhokoliv ekzému je nutné pokožku nevystavovat látce, která jej způsobila. Dále je vhodné, aby byla alergická vyrážka hydratovaná a byla jí poskytována ochranná bariéra pomocí hydratačních a bariérových krémů, které neobsahují žádná aditiva, která by pokožku nadále dráždila. Při prasklinkách na kůži vždy raději vyhledejte dermatologa.


Tip redakce: podpořte své zdraví přírodní léčbou a podívejte se na nabídku cbd produktů.


Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články