Ze školních lavic si k vitamínu D vybavíme jen informaci o sluníčku, imunitě a křivici. Někdy je dobré se základní informace zopakovat, protože právě tento vitamín je velmi důležitý pro naše tělo a jeho správné fungování.
Z dětství si do dospělosti přenášíme některé poučky, jako třeba, že vitamín C potřebujeme v zimě proti rýmě a obsahují ho hodně citron a pomeranče. Vitamín C si naše tělo vyrobit neumí a musíme ho přijímat ze stravy a doplňků, u vitamínu D je to naopak. Jeho forma vitamín D3 vzniká při dopadu slunečních paprsků na naši pokožku, formu D2 pak najdeme čistě v rostlinách, proto je vhodná pro vegetariány a vegany.
Když tak trávíme celý den na sluníčku, mohlo by se zdát, že vitamín d budeme mít dostatek. Většinou ale jen těch pár dní nestačí k tomu, abychom si vytvořili dostatečnou hladinu tohoto vitamínu, protože mnoho času trávíme ve vnitřních prostorách a také u nás dochází ke střídání ročního období. Z těchto důvodů jen asi 5 % lidí u nás má dostatečnou hladinu vitamínu D. Ten se podílí na mnoha procesech, v těle ovlivňuje správnou činnost nervové soustavy i svalů a má vliv i na imunitní systém. Proto bychom měli dbát na to, abychom ho měli dostatek a doplňovat ho ze stravy nebo výživovými doplňky. Najdeme ho v tučných mořských rybách, ořechách, vejcích nebo celozrnných výrobcích, i přes vyvážený jídelníček ale jeho hladina stále nemusí být vyšší. Nedostatek vitamínu D se projevuje bolestmi svalů a kostí, případně bolestí hlavy a sníženou imunitou a u žen se zvyšuje riziko osteoporózy.
Doplňovat vitamín D by měly všechny věkové kategorie. Hlídat bychom ho měli i u dětí, u těch je důležitý pro správný vývoj kostí a zubů a minimalizuje riziko vzniku křivice. Onemocnění, o kterém jsme slýchávali již ve škole a které způsobuje měknutí a deformaci kostí, což následně znemožňuje i obyčejnou chůzi.