HomePro ŽenyBYLINKY do kuchyně: Dodají výraznější vůni i chuť

BYLINKY do kuchyně: Dodají výraznější vůni i chuť

-

Zelené natě dodají každému jídlu výraznější vůni i chuť. Navíc jsou plné vitamínů, minerálů a éterických olejů, které mají blahodárné účinky na organismus.

Bazalka
Pikantně-sladké, silně aromatické lístky zlepšují trávení, zmírňují nadýmání, mírně odvodňují, zklidňují a osvěžují dech. Oblíbená bylinka italské kuchyně dokonale ladí s rajčaty. Přidejte ji do salátů, na pizzu, těstoviny, masové a zeleninové pokrmy, do omáček a na sýry.

Zdroj: pexels.com

Estragon
Sladko-trpká chuť a lehká kořeněná vůně s nádechem anýzu lze kombinovat s pažitkou a petrželkou. Lístky přidávejte až nakonec, neboť vařením ztrácí chuť. Podporuje činnost ledvin. Vynikne v omeletách, smaženici, dresincích na saláty a ve smetanových omáčkách. Vhodně doplňuje čerstvý sýr, tvaroh a máslo. Výborně se hodí ik dušeným rybám a drůbeži.

Kopr
Jemné, voňavé, sladké lístečky ocení váš imunitní systém, neboť obsahují velké množství éterických olejů, minerálů a vitamínů C a B. Kopr podporuje trávení a zklidňuje nervy. Pro kopr striktně platí: Nevařit! Rozumí si s tvarohem, se sýry, se zakysanou smetanou, jogurtem as okurkami. Ochucujte jím ryby, těstoviny, omáčky, pomazánky, posouchy a slané koláče.

Majoránka
Drsnější příbuzný oregana má silnější aroma, chutná kořenitě a poněkud trpce. Dobře se snáší s tymiánem, bobkovým listem a jalovcem. Usnadňuje trávení tučných a mastných jídel. Neměl by chybět v kysané zelí, pokrmech z mletého masa a z luštěnin a v bramborové polévce. Zjemní sýrová jídla a pečené brambory.

Máta
Pomíchejte lísteček a rozvine se silná mentolová vůně, proto mátu používejte s mírou. Napraví zkažený žaludek a zmírní žlučníkové problémy. Snese přítomnost šalvěje, estragonu, libečku a saturejky. Jeden-dva lístečky přidejte do salátů, pokrmů z mletého masa a ryb, ozdobte jimi nápoje, tvarohové dezerty a zmrzliny.

Rozmarýn
Silně aromatická nať obsahuje různé silice, třísloviny, hořčiny a flavonoidy. Zlepšuje trávení tuků, zmírňuje nadýmání, snižuje krevní tlak. Nekombinujte jej s bobkovým listem. Tuhé lístečky přidejte již na začátku vaření či pečení. Vyzkoušejte jej do jídel středomořské kuchyně i do tradičních pečených pokrmů z masa.

Oregano
Sladká chuť a jemná vůně je typická pro italskou kuchyni. Oregano je bohaté na silice, třísloviny a hořčiny. Podporuje chuť k jídlu, zklidňuje podrážděné trávení i nervy. Výborně se doplňuje s paprikou, tymiánem, rozmarýnem a chilli. Snese jen krátké vaření. Vylepší pizzu, těstoviny, omáčky, pokrmy ze zeleniny, brambor a ze zelí, ochutí maso i luštěniny.

Tymián
Douška tymiánová nebo také mateřídouška je známá kořeněnou chutí a výraznou vůní. Zlepšuje trávení mastnějších jídel. Kombinujte ho s rozmarýnem, oreganem, se šalvějí a saturejkou. Ochucujte jím pečené maso, ryby, zahuštěné polévky, omáčky, jídla ze zelí a dušenou zeleninu.

Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články