HomePro ŽenyVelký předjarní úklid: Co už dělat a s čím počkat?

Velký předjarní úklid: Co už dělat a s čím počkat?

-

Zahrada se po zimě opět začíná probouzet. Co už můžete dělat as čím se vyplatí počkat?

Ze země už vykukují jarní cibuloviny, lísky a břízy vypustily jehnědy, v trávníku vzkvétají sedmikrásky… Nedejte se však oklamat, sníh a mráz ještě mohou pořádně překvapit. Pokud to počasí dovolí, pusťte se do práce.

Zdroj: pexels.com

Co vás čeká a nemine?

  1. Nejprve je třeba zahradu uklidit. Vyhrabat zbytky listí, odstranit mech z trávníku, posbírat spadané suché větve, případně i odpadky, které nafoukal vítr. Vyčistěte také skalku a zahradní jezírko, pokud je máte.
  2. V zahradním domku nebo kůlně přetřiďte a uložte nářadí a ostatní vybavení. Zkontrolujte, zda je veškeré nářadí v pořádku, nefunkční opravte nebo vyhoďte. Promyslete si, co všechno potřebujete dokoupit na novou sezónu.
  3. Nachystejte záhony na sázení. Pokud půda není zmrzlá nebo rozbahněná, záhony zrývejte a zapracujte do nich organickou hmotu, ideálně trochu kompostu. Ze záhonů vyhrabte staré listí, vytrhejte plevel, kterému se dařilo iv zimě. Na zamulčovaných záhonech obnovte vrstvu mulče.
  4. Podle počasí a citlivosti jednotlivých rostlin postupně uvolňujte a odkrývejte stromy, keře a trvalky, které jste na zimu svázali nebo zabalili k ochraně před mrazem.
  5. Připravte si nádrže nebo sudy pro sběr dešťové vody, která je pro polévání nejvhodnější, a přispějete ik ochraně přírody.

Malé zahradní stavby

Zkontrolujte stezky, dlažbu, suché zídky a ploty, případně i terasu, pokud máte, abyste si mohli naplánovat případnou opravu nebo výměnu.

Pokud nemáte kam bezpečně uskladnit nářadí a sekačku, uvažujte o koupi zahradního domku. V nabídce jsou dřevěné, plastové, hliníkové i z PVC, které lze svépomocně poskládat a uzamknout.

Pokud máte skleník, důkladně jej omývejte, uvnitř vhodným dezinfekčním přípravkem, abyste snížili riziko množení bakterií a virů, které by mohly napadnout rostliny.

Pěstujete-li zeleninu a bylinky na vyvýšených záhonech, zkontrolujte, zda jsou pevné. Prokopejte substrát, odstraňte zbytky loňských rostlin a doplňte živiny. V případě potřeby dosypte vhodný substrát.
Prohlédněte a vyčistěte i ptačí budky, než malí obyvatelé zahrady začnou hnízdit. Pokud ještě žádné nemáte, pár je kupte nebo svépomocí vyrobte. Na internetu naleznete návod i ukázky, jaké tvary se hodí pro opeřence, které žijí ve vašem okolí.

Pozor!
Pokud bude začátek března teplý, stromy a keře začnou rašit a hrozí jim poškození pozdními jarními mrazy. Sledujte předpovědi počasí a keře i menší stromy přikryjte bílou netkanou textilií.

TIP
Vyplatí se ještě před rašením provést předjarní postřiky. Dnes již není nutné používat drastické chemikálie, jsou k dispozici desítky biopřípravků, které zatočí se škůdci, posílí rostliny a neublíží přírodě. Poraďte se ve specializovaném obchodě nebo v zahradním centru, které přípravky jsou ekologické a v půdě se rozloží na neškodné látky.

Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články