Ranní otoky v obličeji mohou mít různé příčiny. Kosmetologové a lékaři se shodují, že 80 % otoků způsobuje životní styl, za zbytek může kombinace genetiky, onemocnění a různé druhy funkčních poruch trávicího traktu. Jak si vytvořit správný režim a pečovat o sebe tak, aby se otoky objevovaly co nejméně nebo vůbec? Dozvíte se v článku.
Během přirozených metabolických procesů dochází k vylučování přebytečných tekutin z těla. Pokud se tělo nezbaví dostatečného množství vody, dochází k otékání. Odborníci se domnívají, že klíčovou roli hraje strava, fyzická aktivita, spánkový režim, zdravotní stav, kosmetické přípravky a péče o pleť. Jinými slovy, za to, jak vypadáme, jsme z velké části zodpovědní my sami.
Určité procento tvoří také genetická složka. Odtud začneme.
„Správná“ genetika
Proč se Japonky a Korejky mohou až do vysokého věku chlubit dobře tvarovaným oválem obličeje a téměř úplnou absencí vrásek. Zatímco něžné pohlaví slovanských národů častěji zaznamenává známky „únavy“ pleti? Ženy z dálného východu nemají jen hluboce zakořeněný kult péče o pleť (pozor, nemluvíme o líčení!), jejich pleť ale narozdíl od Slovanek podléhá jinému typu stárnutí, přesněji řečeno mají odlišnou strukturu měkkých tkání.
Existují čtyři typy stárnutí, mezi nimiž mohou vznikat kombinace (odkaz na některý z našich článků na webu):
- drobné vrásky,
- ochabování svalů,
- unaveně působící obličej,
- senilní deformace.
U žen slovanských národností se nejčastěji vyskytuje „deformační“ varianta. Věk u nich podmiňuje změny pokožky obličeje. Kromě deformovaného obličejového oválu a posunu podkožní tukové tkáně směrem dolů je typickým příznakem také otok.
Řešení:
Pravidelné ošetření od kompetentního kosmetologa může pomoci „zastavit čas“. Odborníci potvrdili, že nejvýraznější účinky mají následující kosmetické manipulace:
- Skulpturní masáž. Posiluje svaly obličeje.
- Manuální a přístrojová lymfodrenážní masáž. Pomáhá snižovat otoky tkání a pohání lymfatické procesy.
- Fototerapie. Odstraňuje projevy související s věkem a koriguje linii brady.
- Mikroproudová terapie. Posiluje metabolické procesy a buněčnou regeneraci.
- Přístrojový radiofrekvenční lifting. Vyhlazuje kontury obličeje, zlepšuje svalový a kožní tonus.
- Injekce zvyšující produkci kolagenu.
Všechny výše uvedené postupy, mimo jiné, pomáhají odstranění otoků, účinek se však dostaví pouze v případě pravidelných, často se opakujících návštěv salonu. Což může znamenat značnou finanční zátěž, kterou si všechny ženy nemohou dovolit.
Vraťme se tedy k myšlence, že si obličej můžeme „vytvarovat“ vlastním úsilím.
Jídlo a pití
Výživa hraje klíčovou roli v tom, jak člověk vypadá. Těžká, tučná, sladká a slaná jídla v kombinaci s neomezným přísunem kávy vedou ke stagnaci důležitých metabolických procesů, což přispívá k hromadění tekutin v těle. Vzpomínáte si, že člověk, který se stravuje zdravě, má obvykle jasné, výrazné rysy obličeje bez otoků? Právě to ukazuje správný průběh všech procesů v těle.
Alkohol je z hlediska otoků ještě škodlivější. Ethylalkohol nezůstává v žaludku, ale rychle proniká do krevního řečiště. Poté se šíří po celém těle a hromadí se v měkkých tkáních. Molekuly vody spolu s ním pronikají buněčnými membránami. Čím více těchto molekul je, tím výrazněji otéká obličej i končetiny.
Řešení:
Upravte si jídelníček a dodržujte ho. Je důležité nedržet přísnou dietu, protože dlouhodobé omezování pravděpodobně nebude fungovat a nepřinese vám ani emocionální uspokojení, natož fyzické výsledky. Pokud máte pochybnosti, zda zvládnete nová pravidla dodržovat, nechte si udělat krevní testy a výsledky zkonzultujte s výživovým poradcem. Pomůže vám sestavit jídelníček, který bude odpovídat vašim individuálním potřebám a zdravotnímu stavu.
Věci, které určitě zvládnete sami:
- Kontrolujte konzumaci alkoholu a kávy. Je známo, že mají krátkodobý diuretický účinek, jejich nadměrná konzumace však může vést k silné dehydrataci.
- Denně vypijte alespoň 1,5-2,0 litry čisté nesycené vody. Právě nedostatek vody může způsobit, že si tělo začne tvořit zásoby. Většinu výše uvedeného množství byste měli vypít v první půlce dne, kdy je tělo v aktivní fázi.
- Zařaďte do svého jídelníčku přírodní diuretika: ovesné vločky, lilek, celer, meloun, petržel, kopřivu, zázvor, citron atd.
„Technická“ kontrola
Vylučovací systém je zodpovědný za odvádění přebytečné vody z těla. Pokud vám přijde, že žijete zdravým životním stylem, ale otoky přesto nemizí, bylo by jistě rozumné poradit se s lékařem.
Několik příkladů onemocnění, která mohou být doprovázena otoky:
- Onemocnění ledvin: glomerulonefritida, nefrotický syndrom a selhání ledvin.
- Poruchy žil: křečové žíly, trombóza.
- Onemocnění endokrinního systému: hypotyreóza, cukrovka.
- Alimentární dystrofie.
- Srdeční nedostatečnost.
- Onemocnění jater: cirhóza, ucpání jaterních žil.
- Závažná onkologická onemocnění.
Těhotenství nebo jakákoli alergická reakce mohou rovněž způsobit náhlý vznik otoků.
Řešení:
Jednou ročně si vyhraďte čas na pravidelnou zdravotní prohlídku u praktického lékaře. Vyhnete se tak nepříjemným překvapením v podobě akutních stavů závažných onemocnění a zajistíte přizpůsobení vaší rutinní péče o pleť aktuálnímu zdravotnímu stavu. Pokud vám otoky způsobuje nemoc, určitě se poraďte se svým lékařem, které kosmetické zákroky jsou povolené a které by vám naopak mohly vyvolat nežádoucí účinky.
Domácí kosmetická SOS-taštička
Ani časté návštěvy kosmetického salonu neznamenají, že se o pleť nemusíte starat také doma: kosmetologové se shodují, že právě domácí ošetřování pleti zajišťuje dlouhodobé výsledky.
Řešení (aneb co dělat a čemu se určitě vyhnout):
- Ráno, večer a po sportovních aktivitách si pleť důkladně očistěte. Ráno na pokožce zůstávají sekrety a odpadní produkty metabolismu, které jsou pouhým okem neviditelné. Večer se na horní vrstvě epidermis akumulují nečistoty z okolního prostředí a mísí se zbytky líčidel a opět s produkty vylučovacích procesů. Při sportovních aktivitách dochází k většímu pocení, proto je po cvičení třeba pokožku také dobře očistit.
- Vybírejte si kosmetické přípravky, které mají pozitivní vliv na rovnováhu vaší pleti. Zvláště účinné jsou v tomto případě pleťové masky. V jejich případě působí ve prospěch pleti hned několik multifunkčních složek. Například organický přírodní sorbent, který najdete v masce EnteFace, napomáhá odstranění nečistot z pórů a zároveň odvádí přebytek vody. „Připravená“ pleť načerpá vitaminy A, E, B, bioaktivní prvky i minerály obsažené v makadamiovém a arganovém oleji. Dalším účinkem masky je jemná hydratace díky výtažku z aloe, panthenolu a alantoinu. Výsledkem je „plnější“ osvěžená pleť bez otoků a pocit „dýchající“ pokožky jako po návštěvě sauny. Nejlepšího účinku dosáhnete, když masku nanesete ráno po teplé sprše na předem vyčištěnou pleť.
- Navzdory marketingovým doporučením byste přes noc neměli nechávat na pleti hutné kosmetické přípravky nebo oleje, které výrobci doporučují nechat na pleti vstřebat během noci. Pokožka přes den bojuje proti vlivům prostředí. V noci ale probíhá aktivní čištění a regenerace. Pokud si masku nebo mastný noční krém nanesete bezprostředně před spaním, zůstane na pokožce tenký film, který narušuje průběh vyučovacího procesu. Obecné doporučení zní následovně: všechny noční přípravky (i ty s jemnou a lehkou strukturou) by se proto měly aplikovat večer, 2-3 hodiny před spaním. Těsně před usnutím byste měli z pokožky jejich zbytky odstranit pomocí papírového ubrousku.
Fyzická aktivita
Jak jsme už zjistili, jednou z příčin otoků je špatná funkce lymfatického systému. Lze ji stimulovat pravidelnou fyzickou aktivitou. Vhodný je pomalý běh, dlouhé procházky, rychlá chůze, plavání nebo jízda na kole.
Režim spánku
V patnácti letech můžete zůstat vzhůru celou noc, ráno se probudit svěží a vypadat zkrátka dobře. Takové věci vám už ale s narůstajícím věkem neprojdou. Osm hodin kvalitního spánku (nejlépe ve stejnou dobu) má téměř stejný účinek jako „injekce krásy“. Měli byste spát na anatomicky tvarovaném polštáři v dobře zatemněné, větrané a chladné místnosti. Zvlhčovač vzduchu je nezbytností, zatímco televizi, počítač a dokonce ani chytrý telefon je lepší za dveře ložnice vůbec nepouštět.