HomeBydleníBydlení v historickém paláci? Dva byty, každý jiný a oba s velkým...

Bydlení v historickém paláci? Dva byty, každý jiný a oba s velkým charismatem

-

Bydlení v interiérech historického paláce má neodmyslitelné kouzlo. Samozřejmě, jsou-li přizpůsobeny na aktuální požadavky. Dva prostory historického paláce v italském městě Brescia, které byly v nevyhovujícím technickém stavu, prošly radikální rekonstrukcí. Výsledkem jsou dva moderní byty, přičemž každý má své charakteristické rysy a poukazuje na historický původ prostoru.

Oba byty mají stejný půdorys, nacházejí se přímo nad sebou. Rozdílné jsou však ve světlé výšce, a proto každý z nich vyžadoval individuální architektonická řešení.

Prostor mezonetu v „piano nobile“ (takto se označují reprezentativní prostory šlechtických paláců a zámků) se nachází na druhém nadzemním podlaží a díky světlé výšce 4,4 metru funguje jako mezonet. Rozvíjí se vertikálně. Byt se zaoblenou stěnou se nachází o patro výše a rozvíjí více horizontálním směrem.

historický byt s odhalenou cihlou a moderním designovým nábytkem
Cílem architektonického řešení bylo připomenout velkorysou atmosféru původních prostor a přitom vytvořit čitelnou a funkční vnitřní dispozici. Zdroj: Ottavio Tomasini

Minimalistické prvky mezi historickými konstrukcemi
Cílem architektonického řešení bylo připomenout velkorysou atmosféru původních prostor a přitom vytvořit čitelnou a funkční vnitřní dispozici. Architekt Alessandro Preda vložil mezi bohaté kulisy původních historických konstrukcí (dřevěné trámové stropy, kamenné a cihlové zdivo či oblouková nadpraží oken) minimalistické prvky.

Jedinečný design, ale i účelovost, dosáhl vložením bílých skulpturálních objektů. Plní několik účelů najednou: skrývají provozní prostory, oddělují zóny podle jejich funkcí a jemně naznačují jednotlivé místnosti. Přitom prostor nedusí, udržují ho světlý a vzdušný. Snížená výška stěnových objektů propouští světlo do hloubky dispozice.

historický byt s odhalenou cihlou a moderním designovým nábytkem
Oblá příčka odděluje malou kuchyň na jedné straně a útulný výklenek jídelny s kulatým stolem na druhé straně. Zdroj: Ottavio Tomasini

Štukový podhled skrýval trámový strop
Jak to bývá při rekonstrukcích historických prostor, odstraněním nánosů se často odhalí hotové poklady. V tomto případě zakrýval nejzajímavější architektonické prvky – zdobené dřevěné průvlaky a dřevěný trámový strop – štukový podhled. Byly odhaleny až na začátku demoličních prací. Další zajímavostí bylo zjištění, že trámový strop je v bytech pnut různým směrem; v mezonetu vede středový průvlek rovnoběžně s fasádou, v bytě nad ním kolmo k fasádě.

Mezonet v piano nobile
Mezonet v pianě nobile se nachází na místě původního hlavního společenského sálu paláce. Velkorysost prostoru připomíná záměrně nepřerušovaná plocha stropu. Do prostoru jsou vloženy objekty koupelny a spacího patra, kam se dostanete z obytného prostoru schodištěm. Široká sádrokartonová konstrukce zábradlí slouží zároveň jako čelo postele a noční stolek. Spací modul skrývá také úložné skříňky, regály a niky.

Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články