HomeBydleníMáte již okna nastavená na letní režim? Víte, proč je to důležité...

Máte již okna nastavená na letní režim? Víte, proč je to důležité a jak postupovat?

-

Běžný uživatel plastových oken ani netuší, že skrývají několik tajemství. Například víte o tom, že na podzim je třeba nastavit okna na zimní režim a na jaře na letní? Dokonce je to něco, co můžete při troše dovednosti udělat sami, aniž byste museli volat odborníky na nastavování oken. Jak na to? Kde najdete seřizovací systém?

Pokud jste dosud netušili o tom, že během podzimu je třeba okna nastavit na zimní nastavení a na jaře na letní, určitě nejste jediní. Ve skutečnosti je to velmi jednoduché a je efektní naučit se tento lehký trik.

Jak změnit nastavení na rámech plastových oken
Nejprve najděte uzamykací mechanismus. Je součástí kování. Otevřete okno a podívejte se na něj z boku. Jasně uvidíte kovový pás. V oblasti kousek pod kličkou okna je pohyblivý mechanismus. Zaměřte se na něj. Obsahuje šroub nebo čep obvykle ve tvaru šestihrana (takzvaná hvězda). Právě tento čep slouží k nastavení režimu okna.

Vše, co je třeba udělat, je vzít imbusový klíč a otočit mechanismus o 90 stupňů. Na některých oknech jsou čepy, na které není třeba použít žádný klíč, lze je otočit prsty, když je mírně nadzvednete – na hlavičce mají rýhu, podle které víte, jak je čep otočený.

Kdy není třeba měnit nastavení?
Pokud jste okna nikdy nenastavovali do zimního režimu, je velmi pravděpodobné, že je máte automaticky v letním, protože okna z výroby mají standardní nastavení pro letní režim. Pokud jste okna nastavovali do zimního režimu, je třeba nastavení změnit.

Jak poznáte, zda máte okna v letním nebo v zimním režimu?
To, jestli máte okna v zimním nebo v letním režimu, zjistíte poměrně snadno při samotném otevírání. Okno v letním režimu má určitou vůli, otevírá se snadno a plynule. Naopak v zimním přežimu můžete mít pocit, že okno trochu „drhne“. V zimním režimu totiž křídlo okna dokonale přilne k těsnění.

Další způsob, jak zjistíte nastavení okna
Vložte kousek papíru do těsnění okna. Pokud to lze snadno, pak máte okna v letním režimu, pokud je papír prakticky nemožné vytáhnout bez roztržení, okno je v zimním nastavení.

Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články