Šálek či dvě voňavé kávy denně osvěží mysl, nabijí vás energií či dokonce zvýší výkon při cvičení. To pořád není všechno. Další studie přinášejí závěry, že tento ranní či odpolední nápoj prodlužuje život!
Káva jako elixír mládí
Lidstvo pátrá po elixíru mládí a delšího života už odpradávna. Přitom zdá se, že ho nejen máme „pod nosem“, ale ho často používáme. Hned dvě studie publikované v odborném magazínu Annals of Internal Medicine ukazují dosud nejdůležitější odhalený zdravotní přínos kávy: může vám pomoci žít déle.
Nižší riziko předčasného úmrtí a delší život
Obě studie analyzovaly zvyky spojené s rituálem pití kávy u více než 700 000 lidí v USA a 10. evropských zemích za období 16 let. Tentokrát se nezaměřovali na vliv na výkon či psychiku, ale na to nejdůležitější – na úmrtnost konzumentů kávy.
Obě studie samostatně ukázaly, že lidé, kteří konzumovali více voňavé „tekuté energie“, měli během sledovaného období tendenci nižšího rizika úmrtí než ti, kteří pili méně nebo vůbec žádnou kávu.
4 a více šálků kávy denně?
Studie provedená v USA zkoumala lidi afroamerického, japonského a latinskoamerického původu. Její výsledky zní jednoznačně: pití čtyř nebo více šálků kávy denně znamenají o 18 procent nižší riziko předčasné smrti během 16letého období sledování.
Pozitivní je, že tato výhoda se netýkala výhradně jen lidí závislých na kávě (když pijete 4 a více šálků kávy denně se to asi nedá jinak nazvat). I osoby, které jednoduše vypily jeden šálek kávy za den, měly nižší riziko úmrtí v porovnání s kávovými abstinenty. A to o nezanedbatelných 12 procent.
Co ukázala studie z Evropy?
Evropská studie zjistila podobné výhody. Podle ní měli kávičkáři o 7 až 12 procent nižší riziko předčasného úmrtí v porovnání s lidmi, kteří kávu nekonzumovali. I když tato zjištění omlouvají šálek kávy navíc, určitě neznamenají, že byste měli začít popíjet kávu s každým jídlem v naději, že se dožijete 120 let. Tak to nefunguje. Stejně jako u jiných věcí, i při pití kávy je umírněnost klíčová.
Není to kofeinem
Je důležité poznamenat, že tato výhoda platila pouze pro ty, kdo pijí pravou kávu. Ne pro ty, kdo pili kofeinové nápoje bez samotné kávy. Znamená to, že kofein jako takový není hlavním důvodem zdravotních výhod tmavého nápoje.
Tyto cenné výhody pro zdraví přinášejí různé antioxidanty v nápoji, o kterých bylo prokázáno, že snižují riziko nemocí, jako je cukrovka a některé druhy rakoviny.
Dobrá zpráva pro ty, kteří kávu nemohou
Z tohoto faktu vyplývá také dobrá zpráva pro lidi, kteří kávu nemohou pít právě kvůli kofeinu. Mnoho z nich pociťuje po vypití kávy nepříjemné bušení srdce, podráždění žaludku či nervozitu, dokonce až panický atak. Právě pro ně by byl výbornou alternativou ke kávě, pokud jde o výhody pro zdraví, výtažek nejdůležitějších aminokyselin, které káva obsahuje – bez obsahu kofeinu.
Nezničte si odpočinek a spánek
Myslete také na to, že příliš mnoho kávy nebo káva v odpoledních hodinách velmi negativně ovlivňuje potřebný relax těla a mysli, i kvalitu spánku. Není dobré přirozenou únavu přebíjet násilím hrníčky kávy, protože špatný spánek a nedostatek odpočinku, právě naopak, zkracují život a zvyšují riziko chronických onemocnění.