HomeZajímavostiRusové už vyměňují auta za byty! Ceny se vyrovnávají

Rusové už vyměňují auta za byty! Ceny se vyrovnávají

-

Na internetových autobazarech v Rusku začal prudce růst počet inzerátů, podle kterých chtějí majitelé vyměnit svá stará auta za byty, garáže nebo pozemky.
Západní sankce na Rusko za jeho agresi vůči Ukrajině už naplno dolehlo na ruský automobilový průmysl a tamní automobilový trh. Stojí většina ruských automobilek a zavřeno jsou i mnohé prodejny zahraničních značek. Efekt se dal očekávat. Nových aut je v Rusku totální nedostatek a ceny těch, které jsou k dispozici, vylétly kvůli oslabení rublu do nebes. V Rusku přitom dražela auta už delší dobu, ale to, co se stalo po invazi, je bezprecedentní. Jen v první polovině března vylétly ceny o 20 až 30%. Uvádí to ruská agentura Autostat.

Rusové shánějí auta, kde se dá. Například se vrhli do prodejen v pohraničních městech Kazachstánu. Zaktivizovali se i takzvaní „šedí“ dealeři, kteří vykupují auta ve velkém a následně je nabízejí na domácím trhu. Ale je tu i další cesta – ojetá auta. I jejich ceny vystoupaly prudce vzhůru. Až tak, že se začínají přibližovat cenám nemovitostí. Majitelé ojetých aut si to už stihli uvědomit, a tak se začali na portálech objevovat inzeráty na výměnu ojetých aut za nemovitost. Například za garáže, pozemky, soukromé domy a byty.

Ruská policie chce poslat české Škody do ‚šrotu‘. Souvisí to s válkou
Nemovitost má odpovídat přibližně deklarované hodnotě auta, uvádějí autoři inzerátů. A ta stále stoupá. Podle Gazeta.Ru makléři označují takové nabídky za „exotický fenomén“ na realitním trhu, ale souhlasí s logikou prodávajících. Vždyť zdražení znamená, že z nabídky na ruském trhu prakticky vymizely modely v hodnotě do jednoho milionu rublů (cca 8 500 eur). Autostat zjistil, že s touto sumou peněz lze v Rusku počítat maximálně s nejlevnějšími verzemi Lady Granta a Niva Legend.

Podle ruských analytiků se bude situace s cenami aut v Rusku nadále zhoršovat, pokud bude pokračovat extrémní kolísání rublu a neobnoví se dodávky aut a jejich výroba v zastavených podnicích. To ale v nejbližší době nehrozí. Putin se chová na Ukrajině stále agresivněji. Situaci pravděpodobně využijí čínské automobilky, protože Čína stále neoznačila ruskou „mírovou operaci“ na Ukrajině za válku. Čínské modely by tak mohly obsadit „uvolněný“ ruský automobilový trh v krátké době.

Výrazný vzestup prodeje přitom zaznamenali už loni. Jednoznačně nejsilnější pozici na tamním trhu mají Chery a Haval (koncern Great Wall). Vývoz vozů z Číny do Ruska se v roce 2021 ztrojnásobil na 122 800 kusů, v roce 2020 to bylo jen 42 700 kusů. A čínské automobilky tam začínají také vyrábět. Například Great Wall produkuje auta v Tule nedaleko Moskvy a Geely má továrnu v Bělorusku, které je nejvěrnějším ruským spojencem. Chery výrobu v Rusku plánuje.

Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články