Sezónní deprese znamená, že příznaky přicházejí a odcházejí se změnou ročních období. Nejčastěji začínají na podzim a v zimě a zlepšují se s příchodem jara, ale ne vždy tomu tak je. Co dělat, když vás přepadne jarní deprese?
Co dělat, abyste nepropadli jarní depresi?
Paradoxně, někteří lidé si všímají změny nálady ne na podzim, ale s příchodem jara. Tomuto typu sezónní deprese se říká reverzní. Odborníci spojují zimní typ sezónní deprese s nedostatkem slunečního světla, tak proč potom někteří lidé trpí depresemi na jaře? V období, kdy se příroda probírá, dny se prodlužují a přibývá hodně slunečního svitu. Ve skutečnosti i delší dny, teplejší počasí a rozkvetlá zeleň mohou souviset s jarní depresí.
Příznaky jarní deprese
Jarní deprese zahrnuje mnoho stejných příznaků jako normální „velká“ deprese, ale nemusí se projevit u každého stejně. Nejčastější příznaky zahrnují:
Zhoršenou náladu, přetrvávající pocity smutku a beznaděje,
nezájem o běžné aktivity, máte problém najít motivaci do každodenních činností, pociťujete změny energie včetně letargie nebo nepokoje, máte potíže se spánkem, problémy se soustředěním nebo zapamatováním informací, nemáte chuť k jídlu,
pociťujete neobvyklé vzrušení nebo podrážděnost, hněv nebo agresi, máte myšlenky na smrt.
Můžete si také všimnout příznaků mozkové mlhy a cítit se neklidně, smutně, poníženě a beznadějně, aniž byste jasně chápali proč a měli k tomu důvod.
Proč se to děje? Jarní deprese je méně častá než zimní a ani odborníci přesně nevědí, co ji způsobuje. Existuje několik teorií, které se ji snaží vysvětlit:
Více denního světla a tepla
Pokud patříte k osobám, které netolerují teplo a světlo, cítí se lépe, když je zataženo a chladněji, teplejší dny vám logicky mohou přinést nepohodlí. Extrémní jas a teplo mohou způsobit, že se budete cítit slabě a nemotivovaně, což způsobí zvýšený neklid a podrážděnost.
Více slunečního záření může také narušit cirkadiánní rytmy a váš vlastní cyklus spánku a bdění. Může se stát, že nebudete mít dostatečné množství spánku, které potřebujete pro optimální zdraví a pohodu. Jinak řečeno, jasné slunečné dny mohou způsobit, že váš mozek bude v pohotovosti i tehdy, když byste potřebovali relaxovat.
Nerovnováha chemických látek v mozku
Lidský mozek produkuje řadu různých neurotransmiterů, chemikálií, které regulují náladu, emoce a další důležité tělesné procesy. Pokud se dostanou do nerovnováhy mohou hrát roli při rozvoji deprese úzkostí.
Zimní deprese částečně souvisí s poklesem serotoninu. Zvýšení hladiny melatoninu zase způsobí, že se budete cítit unavenější a letargický.
Jarní deprese následuje opačný vzor: Náhlé zvýšení slunečního záření vede tělo k tomu, aby produkovalo méně melatoninu, takže v konečném důsledku spíte méně, než potřebujete. Nedostatek spánku přispívá k příznakům deprese a zhoršuje je. Zároveň se zvyšuje hladina serotoninu, jako přirozený výsledek delších dní a slunečnějšího počasí. Velmi málo serotoninu souvisí s depresí, ale příliš mnoho této chemikálie může také přispět k problémům duševního zdraví, včetně sociální úzkostné poruchy.
Citlivost na pyl
Máte sezónní alergii? Kromě toho, že se budete cítit podrážděně kvůli oteklým sliznicím a unaveně, také citlivost na pyl může také přispět ke změnám nálady, včetně pocitů deprese.
Jak se vyrovnat se sezónní depresí?
Pokud si chcete ulevit od jarní deprese, nemusíte čekat, až se zase ochladí. Tyto triky vám pomohou zmírnit příznaky deprese a zlepšit náladu:
Dodržujte správnou spánkovou hygienu, pravidelně pijte vodu, pokud je vám teplo, větrejte, zchlaďte se, najděte si čas na fyzickou aktivitu, pravidelné cvičení pomáhá zmírnit stres, příznaky deprese a úzkosti a také vede lepšímu spánku, zkuste meditaci, psaní deníku nebo tvůrčí aktivity , neizolujte se od okolních lidí,
vytvořte si rutinu a držte se jí, jezte vyváženou stravu.
Pokud se vaše příznaky deprese ještě zhorší, neváhejte vyhledat odbornou pomoc – psychoterapeuta nebo psychiatra. Je to důležité pro vás i pro vaše okolí.