Mezi ženami se o tom až tak nemluví, ale přehnané pití má více neduhů, než o kterých možná i vy sama dosud tušíte.
Přestože všichni známe fyzické vlivy „opice“, o úzkosti po nadměrném pití se mluví už méně. Plazivou úzkost, která na vás zaútočí následující den, je těžko zkrotit. Proč vzniká a jak ji zahnat?
Párty až do rána, zábava pomalu do bezvědomí
Výsledek? Po probuzení pravděpodobně zažijete vyšší hladiny noradrenalinu, které se projevují typickou reakcí doprovázející strach a úzkosti „bojuj nebo uteč“. Stresový hormon kortizol je „po kocovině“ také na vyšší úrovni než běžně. Pocítíte výkyvy nálad, sebeobviňování, obavy, prostě nebudete se cítit ve své kůži.
Pokud to zvládnete procvičte si dýchací cvičení, zapněte si uklidňující hudbu a nechte čas běžet, dokud vám nebude lepší.
Nakrmte mozek
„Stres, který v těle vyvolá přehnané množství alkoholu v kombinaci s nedostatkem spánku způsobuje poruchy pozornosti a paměti,“ vysvětluje psycholog Dr. Craig Gunn z University of Bristol, který je zároveň výzkumník zaměřující se na kognitivní účinky „opice“. Zdůrazňuje, že nízká hladina cukru v krvi po noci plné alkoholu znemožňuje dělat i jednoduché úkoly. Proto je důležité nevynechat snídani.
Jak na houpačce
Dalším důvodem, proč se po vyšší konzumaci alkoholu cítíte jako na emocionální houpačce, jsou nevyvážené neurotransmitery GABA a glutamát. Nízká hladina GABA a zvýšený glutamát mohou vyvolat úzkostné myšlenky. Proto raději v těchto momentech nevěřte svým myšlenkám, neprohlubujte je a popracujte na vyrovnání neurotransmiterů kvalitním jídlem a například – meditací. 15minutová procházka v přírodě je také výborným způsobem, jak snížit úzkost.
Vše je rozmazané
Slepíte střepy vzpomínek na uplynulou noc a zjišťujete, že moc si toho nepamatujete? Máte obavy, co jste promluvili před známými či kolegy? Cítíte vinu? Ani tyto momenty nepřidávají na duševní pohodě. Problém je, že alkohol přímo působí na prefrontální kortex mozku, který je zodpovědný za rozhodování a posuzování rizika. Naštěstí, věci nejsou vždy tak špatné, jak si myslíte, když se vzbudíte „po kocovině“. Promluvte si o momentech, které si nepamatujete s přáteli, pomůže vám dokreslit celou situaci.
Plánujte dopředu
Když se chystáte na večírek, předem si naplánujte věci, které vám pomohou projít událostí bez větších problémů. Ještě předtím si dopřejte výživné jídlo s vysokým obsahem bílkovin. Další dobrou strategií v prevenci před „opicí“ je nastavit si na mobilu na každou hodinu připomínku, že máte pít vodu.
A nezapomínejte na vitamíny, které vám pomohou rychleji být v pohodě – C, D, B.