HomeBydleníKrásná a čistá PODLAHA: Každému typu vyhovuje něco jiného

Krásná a čistá PODLAHA: Každému typu vyhovuje něco jiného

-

Dřevěné parkety, plovoucí podlaha, dlažba. Každému typu vyhovuje něco jiného, ale pozor, i drobné chyby mohou napáchat velké škody.

Laminát
Laminátové podlahy patří mezi nejpoužívanější, neboť jsou odolné a cenově dostupné. Pokud jsou desky „plovoucí podlahy“ spojeny lepidlem, nepřehánějte to s množstvím vody, která by mohla proniknout do spár a uvolnit lepení, které podlahu drží pohromadě. Pokud se na podlaze objeví skvrna, ihned ji vyčistěte.

Dřevo a korek
Podlahy z přírodních materiálů, jako je dřevo či korek, mají jednoho úhlavního nepřítele – vodu, proto jí při čištění určitě šetřete. Nejprve vysavačem důkladně vysajte prach a nečistoty iz úzkých mezer, poté podlahu přetřete vlhkým, dobře vyždímaným mopem. Používejte čisticí prostředky určené výhradně na dřevo.

TIP
K čištění dřevěných podlah je nejvhodnější mop z mikrovlákna, který dobře zachycuje prach.

Zdroj: pexels.com

Vinyl
Vinylové podlahy jsou díky speciální ochranné vrstvě velmi odolné a snadné na údržbu. Při dobré péči vydrží dvacet let i déle. Hodí se zejména do chodby a předsíně, kde je větší „provoz“. Moderní vinylové podlahy, které tvarem i způsobem instalace připomínají laminátové, jsou příjemné pro chození a ideální pro podlahové topení, proto se hodí i do kuchyně a koupelny. Vinylovou podlahu pravidelně omývejte teplou (ne horkou) vodou s vhodným dezinfekčním přípravkem.

TIP
Když máte doma čtyřnohého miláčka, potřebujete i kvalitní dezinfekční přípravky, které pohlcují nepříjemné pachy a podlahu příjemně provoní.

Jde to i bez chemie

Parní mop čistí pomocí páry pod vysokým tlakem, kterým podlahu vydezinfikuje od roztočů a bakterií.
Nemusíte používat detergenty ani chemické přípravky, proto je čištění párou ekologické a vhodné zejména v domácnostech s malými dětmi, které si hrají na podlaze nebo po ní lezou.
Parním mopem vyčistíte všechny typy podlah – dřevěné, laminátové i vinylové podlahy, dlažby i koberce.
Multifunkční mopy vyčistí také obkládačky, okna a čalounění. Jednoduše se ovládají.

TIP
Před čištěním vždy nastavte správnou teplotu a tlak páry vhodný pro konkrétní typ podlahy, abyste nepoškodili povrch. Těžký nábytek, který dlouhá léta stojí na jednom místě, může na vinylové podlaze vytlačit prohlubně. Zabráníte tomu nalepením filcových nebo plstěných podložek pod nábytek.

Keramika
Výhodou keramických dlaždic je, že jim nevadí vlhkost. Problematické jsou však skvrny, „zamlžování“ a špína ve spárách, kde se mohou hromadit bakterie. Spáry vyčistěte starým zubním kartáčkem a dezinfekčním přípravkem, na zbytek problémů vám postačí čistící prostředky na keramiku a nasákavý hadr nebo mop.

TIP
Před použitím dezinfekce na dlažbu důkladně prostudujte instrukce od výrobce. Nejbezpečnější jsou přípravky bez obsahu chlóru, protože ten naleptává a poškozuje různé povrchy.

Další články autora

- Komerční sdělení -zprávy

Nejnovější články